
Kursbeskrivning
Välkommen till en heldagskurs i borstbinderi tillsammans med Felix – en ung, talangfull hantverkare med passion för traditionellt hantverk. Under dagen får du lära dig om de material och tekniker som används vid borsttillverkning.
Du börjar med att tillverka ett eget skaftämne och får sedan välja borstfiber som du själv binder i skaftet. Därefter finns möjlighet att skapa fler borstar i olika storlekar och former. Vanligtvis hinner man göra en större borste eller 2–3 mindre under kursens gång.
Inga förkunskaper krävs – kursen passar både nybörjare och den som redan har intresse för hantverk. Du får med dig dina egentillverkade borstar hem, tillsammans med nyvunnen kunskap och inspiration.
Material
Material betalas på plats direkt till kursledaren (Borstfiber) och föreningen Hemslöjden i Östergötland (Trämaterial).
Förkunskapskrav
Inga förkunskaper krävs för att delta vid kurstillfället.
Kursledare: Felix Rådlund
Plats: Hemslöjdsgården - Läroverksgatan 7, Linköping
Datum: 7 februari 2026
Tid: 9-16:30
Pris: 1300 kr + material, ca 80-150 kr
Mer information kommer inom kort.
Var uppmärksam på villkoren innan du anmäler dig till en kurs. Bokningsregler
Som medlem har du 10% rabatt på kursavgiften. Läs mer om medlemskap här.
Kursen genomförs i samverkan med Studieförbundet Vuxenskolan.