
Marmorering med traditionella tekniker och material
Prova på marmorering så som man gjorde förr - med pilsner, pigment och olja. Under helgen får du lära dig tekniker för att efterlikna flera olika marmorsorter. Bland annat Kolmårdsmarmor, Carraramarmor, Siennamarmor och kreativ fantasimarmor. Vi målar på papperpannåer.
Under helgen provar vi också att göra klassiska folkkonstmönster med filmjölk och veglair (vegansk tempera), så kallad nävamålning. Utöver penslarna får du bekanta dig med olika redskap såsom kammar och svampar, för att skapa både effekter och mönster i måleriet.
Teknikerna är utmärkta för att måla träslöjdsalster, möbler, väggar och mycket mer. Du får också en inblick och genomgång av pigmenthistoria och specialpenslarnas ursprung.
Förkunskapskrav
Inga förkunskaper krävs för att delta vid kurstillfället.
Material
Kostnaden för material betalas på plats.
Kursledare: Åse Högström
Åse är utbildad dekorationsmålare med klassiska tekniker och hållbara material. Hon jobbar som dekorationsmålare och driver företaget Zebra Form illusionsmåleri sedan 2005 med egen ateljé utanför Motala. Arbetet innebär även undervisning och kurser med traditionellt måleri, slöjd och kulturvård i fokus, för både vuxna och barn. Hon har skrivit boken Recept Kulturarvsfärger - Hållbara, giftfria och traditionella måleritekniker.
Plats: Hemslöjdsgården - Läroverksgatan 7, Linköping
Datum: 8-9 november 2025
Tid: 10-16 båda dagarna
Pris: 2000 kr + Material, 200 kr
Var uppmärksam på villkoren innan du anmäler dig till kursen. Bokningsregler
Som medlem har du 10% rabatt på kursavgiften. Läs mer om medlemskap här.
Kursen genomförs i samverkan med Studieförbundet Vuxenskolan.
